15 – Turizm Terimleri Sözlüğü

TURİZM TERİMLERİ SÖZLÜĞÜ

A

* A LA CARTE / Alakart: Seçimi doğrudan müşterinin tercihine bırakılan ve her tabağı ayrı fiyatlandırılan yemek menüsü.

* ACCOMPAGNATEUR: Refakat eden/… ile birlikte

* ABTA (The Association of British Travel Agents): İngiliz Seyahat Acentaları Birliği.

* ACCOMODATION: Konaklama

* AGENCY / Acenta: Sözleşme uyarınca, belli bir ücret karşılığında ve belli bir bölge içinde turizm faaliyetleri yürüten kişi veya kuruluş.

* ADDITIONAL BED: İlave Yatak

* ADJUSTMENT: Düzeltme

* ADULT / Yetişkin: Seyahat hizmetlerine tam ücret ödemesi gereken kişi.

* AIRPORT CODE / Havaalanı Kodu: üç harfli ve her hava alanı için özel olan kod (Atatürk Hava Limanı IST)

* ALL INCLUSIVE (All.Inc) / Herşey Dahil: Konaklama ve tüm yemekler ile otelin belirlediği alkollü/alkolsüz içeceklerin dahil olduğu pansiyon tipi

* ALLOTMENT: Kontenjan

* APEX / Advance Purchase Excursion: Sayısı ve satış zamanı kısıtlı olan ucuz biletler için kullanılan hava yolu tarifesi.

B

BABY COT: Çocuk Yatağı

BACK TO BACK: Art arda gelen gruplar

BAGGAGE / Bagaj: Yolcuların kargo bölümüne teslim ettiği ya da elinde taşıdığı eşyalar bütünüdür. El bagajı ve kayıtlı bagaj olmak üzere iki hak bulunur. Yolcunun uçağın içine/yanına alabildiği eşyalara el bagajı (kabin bagajı), kontrol bölümünde incelenerek kargo bölümüne alınan eşyalara ise kayıtlı bagaj denilmektedir. Hava yolu firmaları, seyahat edecek yolculara ayrıca ücret karşılığında, belirli kg ağırlığında kayıtlı bagaj hakkı hizmeti sunar. Uçak bileti ile birlikte gelen bagaj kilo ve boyut sınırının aşılması durumunda, kontrol noktasında ek ücret talep edilebilir.

BAGGAGE ALLOWANCE / Bagaj Limiti: Hava yolunun belirlediği sınırlar içerisindeki izin verilen bagaj ağırlığı

BARBOY: Barda çalışan komi.

BARMEN: Alkollü içkileri, alkolsüz sıcak ve soğuk içecekleri ve bunlarla birlikte hafif yiyecekleri sunmakta uzmanlaşmış erkek personel.

BARMEYD: Alkollü içkileri, alkolsüz sıcak ve soğuk içecekleri ve bunlarla birlikte hafif yiyecekleri sunmakta uzmanlaşmış bayan personel.

BASE FARE/RATE / Temel Ücret/Oran: Esas ücret, biletlerin, vergiler ve diğer sürşarj eklemelerinden önceki fiyatıdır.

BED AND BREAKFAST (B/B): Oda-Kahvaltı

BELL BOY: Karşılama Görevlisi

BELL CAPTAIN: Bell Boy’larin Şefi

BILL: Hesap-fatura

BLACKOUT PERIODS / Kesinti Dönemleri: Uçuşlara talebin yoğun olması sebebi ile indirim ve kampanyaların uygulanmadığı belirli gün ve zaman aralığı için kullanılan ifade.

BLOCKING CARD / Blokaj Kartı: Odaların satışa kapatılması işleminde kullanılan kart.

BOARDING PASS / Biniş Kartı: Uçuş öncesi kontrol (check-in) sonrasında verilen uçuş kartıdır, üzerinde koltuk numarası bulunuyor ve genellikle yolculuk bitimine kadar saklanması tavsiye edilir.

BOARDING / Biniş: Uçağa binmeden önce yapılan son kontrolü ifade eder. Uçağın kalkış saatinden bir süre önce yolcular son kontrol noktasından sırayla geçerler ve görevli tarafından yönlendirilerek uçağa binerler. Biniş zamanı (BOARDIGN TIME) da bu işlemin bitiş süresini ifade eder. Biniş zamanı aşıldıktan sonra uçağın içine kimse alınmaz.

BOOKING: Rezervasyon

BUDGET/LOW-COST AIRLINES / Bütçe/Düşük Maliyetli Havayolları: Düşük fiyata hizmet sunan hava yolları için kullanılan ifadedir. Uçuşlar çoğunlukla ana hava yolu yerine uzaktaki ikincil bir hava alanından gerçekleşir, yiyecek içecek fiyata dahil değildir ve tarifelerinde esneklik payı yoktur.

BUMPED: Koltukların fazladan satılması durumunda ortaya çıkan bir durum, eğer şanslıysanız ticari sınıf veya birinci sınıf bir koltuğa sahip olabilirsiniz ancak genelde bir sonraki uçuşa yönlendiriyorlar.

BOUTIQUE HOTEL / Butik Hotel: Yapısal özelliği, mimari tasarımı, tefriş, dekorasyon ve kullanılan malzemesi yönünden özgünlük arz eden, işletme ve servis yönünden üstün standart ve yüksek kalitede, deneyimli veya konusunda eğitimli personel ile hizmet verilen ve belirtilen nitelikleri taşıyan en az on odalı oteller