Akçakoca – Amasra – Safranbolu – Yörük Köyü

Hareket – BURSA …………… : 01 Haziran 2022 Çarşamba Günü Saat 07.00′da Kent Meydanından
Varış – BURSA ……………….. : 03 Haziran 2022 Cuma Günü Saat 23.00′da Kent Meydanına
Ulaşım Aracı …………………. : Minibüs – Midibüs – Otobüs (Oluşacak kişi sayısına göre)
Genel Güzergâh ……………. : Bursa – Yenişehir – İznik – Pamukova – Düzce – Akçakoca – Ereğli – Zonguldak – Bakacakkadı – Bartın – Amasra – Bartın – Zonguldak (Tren) Karabük – Bolu – Kocaeli – Yalova – Bursa
Toplam Mesafe …………….. : 1.300 Km
Asgari katılımcı sayısı …… : Tam ücret ödeyen 12 Kişi

* Turun gerçekleşmesi için öngörülen asgari katılımın (Tam Ücret Ödeyen 12 Kişi) sağlanamaması durumunda, turu 25 Mayıs Çarşamba günü haber vermek kaydı ile iptal hakkı Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası’nda saklıdır. Bu süre yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.
* Turun iptali durumunda Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası tur iptalini bizzat bildirmek zorundadır.
* Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası tarafından yapılan tur iptallerinde tur ücreti iade edilir.

Tur Programı

1. Gün – 01 Haziran 2022 Çarşamba

Değerli dostlar, Batı Karadeniz’in eşsiz doğası yeşilin her tonu, muhteşem manzaraları, tarihi mirasları ve birbirinden lezzetli yemekleriyle tanışacağımız ve birlikte adım adım gerçekleştireceğimiz turumuz için Kent meydanında buluşuyor ve yola çıkıyoruz.

Yenişehir – İznik üzerinden Pamukova’ya geçiyor ve ilk molamızı İlhan Tan dinlenme tesislerinde veriyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılıyor ve çok güzel bir manzaraya karşı içeceklerimizi yudumluyoruz. Yola devam edebiliriz. Hendek – Gümüşova – Düzce üzerinden ilk durağımız olan Akçakoca’ya varıyoruz. Karadeniz’deyiz, yeşilin ve mavinin birleştiği bu çok güzel kasabada sahilde yürüyüş yapıyor ve limanda bulunan tur gemisi Pusula Katamaran’da içeceklerimizi yudumluyoruz. (Ekstra)

Sahilden yolumuza devam ederek Alaplı üzerinden Ereğli’ye gidiyor ve Cehennem Ağzı Mağarasını görüyoruz. Yunan mitolojisine göre Kral Eurystheus’un Herkül’e verdiği 12 görevden sonuncusunu, Kerberos’u (cehennem köpeği’ni) ölüler ülkesi Hades’den getirmesidir. Herkül görevi yerine getirebilmek adına Ereğli’ye gelir ve Cehennem ağzı mağarasından ölüler ülkesine iner ve Kerberos’u cehennemden çıkarır.

Sahil yolundan Zonguldak’a geçiyor ve Gökgöl Mağarasını geziyoruz. Mağara içi damlataş birikimi yönünden son derece zengin olan Gökgöl Mağarası, traverten, sarkıt, dikit sütunlar yanında, bayrak, perde, akma damlataşları ile süslüdür. Aktif ve yarı aktif katlarda duvar damlataşları, makarna sarkıtlar, mağara gülleri, mağara iğneleri ve içi su dolu damlataşı havuzları bulunmaktadır. Bu harika mağarayı gezdikten sonra Bakacakkadı’ya, konaklama yapacağımız tesise geçiyoruz.

Birinci gün programımızı bitirdik, odalarımıza yerleşiyor akşam yemeğine kadar serbest zaman kullanıyoruz. Akşam Yemeği, Konaklama ve Sabah Kahvaltısı otelimizde.

Kahvaltı : Yol boyu dinlenme tesislerinde (Ekstra)
Öğle Yemeği : Yol Boyu dinlenme tesislerinde (Ekstra)
Akş. Yemeği : Program ücretine dâhil olarak Yüzüncü yıl Ecopark otelde alınacaktır.
Konaklama : Yüzüncü yıl Ecopark otel

2. Gün – 02 Haziran 2022 Perşembe

Tesiste alacağımız sabah kahvaltısının ardından ikinci günümüze başlıyoruz. Bastonlarıyla ünlenen Devrek bizi bekliyor. Bastoncular çarşısına gidiyor ve belki bir gün birilerine lazım olurda hediye ederiz düşüncesiyle baston alışverişi yapıyoruz.

Çok keyifli bir yolculuktan sonra Güzelcehisar’a geçiyoruz. Sırada Lav sütunları var. Anlaşıldığı üzere volkanik patlamalar sonucu oluşan Güzelcehisar lav sütunları bilim adamlarına göre 80 milyon yıllık tarihe sahip. Dünyada sadece dört yerde bulunan (Kuzey İrlanda – İskoçya – ABD Kaliforniya) lav sütunlarının bir tanesi de Güzelcehisar’ da, şimdi oraya gidiyoruz. Muhteşem karadeniz ve lav sütunlarıyla harika fotoğraflar çekebileceksiniz.

Sırada Amasra var, çeşm-i cihan olan Amasra’da harika vakit geçireceksiniz. Sizleri giderken eski yoldan götürüyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in, Lala Lala Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola? (Dünyanın Göz Bebeği) diye seslendiği yer olan Bakacak Tepesinden Amasra fotoğrafları çekme imkânı sağlamak istiyoruz. Burada ki kısa molanın ardından Amasra’ya iniyoruz. Öğlen oldu, acıktık, elbette Amasra denilince akla gelen ilk şey Balık, Salata, Helva oluyor. Serbest zamanda yemek ihtiyacımızı karşılıyoruz (Ekstra.)

Serbest zamanda Sahili, Limanı, Çekiciler Çarşısını ve Kemere Köprüsünü geziyoruz. Dilerseniz tekne turuna çıkabilirsiniz. Güzel vakit geçirdiğimiz bir günü daha geride bırakıyoruz. Serbest zaman sonrası belirlediğimiz noktada toplanıyor ve konaklama yapmak üzere otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeğine kadar verilecek serbest zamanda otelimizin de içinde bulunduğu Ecopark’ı gezerek değerlendirebilirsiniz. Akşam yemeği, konaklama ve sabah kahvaltısı otelimizde.

Kahvaltı : Program ücretine dâhil olarak Yüzüncü yıl Ecopark otelde alınacaktır.
Öğle Yemeği : Amasra’da bireysel tercihlere göre ihtiyaç giderilecektir. (Ekstra)
Akş. Yemeği : Program ücretine dâhil olarak Yüzüncü yıl Ecopark otelde alınacaktır.
Konaklama : Yüzüncü yıl Ecopark otel

3. Gün – 03 Haziran 2022 Cuma

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, bagajlarımızı da yanımıza alarak otelden ayrılıyoruz. Evet, bu gün son gün fakat bize göre en güzel gün bu gün. Zonguldak – Karabük arasında Tren yolculuğu yapmak üzere Zonguldak tren garına gidiyoruz.

Yenice vadisinin eşsiz doğa manzarası eşliğinde yaklaşık 3 saat süren tren yolculuğu yapıyor ve Karabük’e varıyoruz. Aracımızla buluşuyor ve Karabük’teki ilk durağımız olan Cam teras’ a gidiyoruz. Tokatlı Kanyonu üzerine yapılan 80 metre yüksekliğinde Yeşilliklerin üzerindeki bu cam terasta bol bol fotoğraf çekerken içeceklerimizi keyifle yudumluyoruz.

Safranbolu’nun yazlık bölgesi olan Bağlar Mevkii’nin içerisinden Safranbolu’ya giderken yazlık konakları panaromik olarak görüyoruz. Eski Safranbolu’yu gezmeye Hıdırlık tepesinden başlıyoruz. Safranbolu’nun tamamını görüp fotoğrafladıktan sonra aşağı iniyor ve Safranbolu konakların en güzel örneklerinden biri olan Kaymakamlar müzesini geziyoruz. Kaymakamlar Müze Evi 18. ve 19. yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve yaşama biçimi ile teknolojisini yansıtan Safranbolu Evleri arasında önemli bir örnektir.

Safranbolu’nun tarihi arasta çarşını gezmeden sevdiklerimize hediyelik eşya ve meşhur lokumlarından almadan dönmek olmaz. Arasta kahvesinde kahve içmeden Safranbolu’yu terk etmek büyük kayıp olur.

Artık Yörük köyü’ne gidebiliriz. Hanımlar beyler Yörük köyü’ne giderken veya dönerken yolda göreceğiniz büyük alışveriş merkezine girmiyoruz, Bolu çıkışında Highway Outlet Alışveriş merkezini gezebileceksiniz. Alışveriş merkezlerinden her yerde çok var, fakat Yörük köyü bir tane ve çok özel baklavası var…

Bu tarihi ve şirin köye girdiğimizde ilk olarak Sipahi oğulları konağını geziyor, ardından meşhur ev baklavası eşliğinde bakır maşrapadan ayran içip bu şirin köyün samimi ve huzurlu sokaklarını geziyoruz.

Burada ki gezimizi de tamamladıktan sonra Bursa’ya dönüşe geçiyoruz. Karabük, Eskipazar, Gerede üzerinden Bolu’ya varıyoruz. Bolu çıkışında Highway Outlet Alışveriş Merkezinde ihtiyaç molası veriyoruz. Şimdi son etaptayız. Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova üzerinden özlediğimiz Bursa’mıza dönüşümüzü tamalıyoruz.

Kahvaltı : Program ücretine dâhil olarak Yüzüncü yıl Ecopark otelde alınacaktır.
Öğle Yemeği : Amasra’da bireysel tercihlere göre ihtiyaç giderilecektir. (Ekstra)
Akş. Yemeği : Yol boyu dinlenme tesislerinde (Ekstra)
Konaklama : Yoktur

Tur Paket Ücreti (Kişi Başı)

Minibüs Tur Paket Ücreti – Tamamı tek çekim KK veya NAKİT ödemede geçerli fiyatlardır. Fiatlara KDV dahildir.

Tek Kişilik Oda …………………………..: 2.100,00 TL
İki Kişilik Odada KİŞİ BAŞI ………….: 1.600,00 TL
Üç Kişilik Odada KİŞİ BAŞI …………: 1.600,00 TL
05,99 – 11,99 Yaş Çocuk ……………: 1.600,00 TL

Tur Paket Ücretine Dahil Olanlar
* Gidiş – Dönüş ulaşımı
* Programda belirtilen turlar
* Yüzüncü Yıl Ecopark otelde 2 Gece Konaklama
* Yüzüncü Yıl Ecopark Otelde 2 Sabah Kahvaltısı
* Yüzüncü Yıl Ecopark Otelde 2 Akşam Yemeği
* Zonguldak – Karabük Tren Seyahati
* Lüks araçlarla ulaşım – Kişi sayısına göre araç tahsis edilecektir –
* Rehberlik Hizmetleri
* Seyahat Güvence Sigortası

Tur Paket Ücretine Dahil Olmayanlar
* Ücrete dâhil olanlar bölümünde belirtilmeyen yemekler
* Tüm yemeklerde alınan içecekler
* Tüm Özel Harcamalar
* Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
* Tüm Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri – Müze Kart

Korona Virüs Önlemleri
* Turumuzda konaklama yapacağımız otel Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Koronavirüs Sertifikasyon Belgesine sahiptir.
* Tur rezervasyon aşamasında Hayat Eve Sığar (HES) Kodu beyanı zorunludur.
* Turlarımızda dezenfektan ve maske yolcularımız için bulundurulacaktır.
* Tur süresi boyunca sosyal mesafeyi korumak ve maske takılması zorunlu olacaktır.
* Tur ulaşım araçlarımızda yiyecek ve içecek servisi olmayacaktır.
* Turlarımızda tüm ziyaret noktalarında kurum ve işletmelerin almış olduğu önlemlere uyulacaktır. Bu önlemlerden dolayı ziyaret edilmesi mümkün olmayan yerlerden Hakan Süder Turizm Seyahat Acentası sorumlu olmayacaktır.
* Turlarımızda dinlenme tesisi, restaurant, transfer araçları vb hizmetler, salgın ve bulaşıcı hastalık önlemlerini almış olan tedarikçilerden alınacaktır.
* Tur ulaşım araçlarımızda günlük dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır.

Tur içerisinde serbest zaman kullanımları ve Otellere giriş çıkış zamanları
* Bölgelerde, müze ve ören yerlerinde verilen serbest zaman kullanımları turun programına göre değişiklik göstermektedir.
* Programın planlanmasına ve akışına göre uygulama içerisinde Tur Lideri veya Rehber tarafından misafirlerimize kullanılacak olan serbest zamanlar bildirilecektir.
* Tur Lideri veya Rehber bir sonraki günün programına göre sabah otelden çıkış için kahvaltı ve hareket saatini misafirlere bir gün önce otele girişte bildirecektir.
* Otellere giriş ve çıkışlar genel uygulama içerisinde saat 14.00 giriş ve ertesi gün saat 12.00 çıkış olarak belirlenmiştir. Ancak, bu uygulama turlar için geçerli değildir. Turlarda genellikle otele giriş 17.00 – 19.00 saatleri arasında, çıkış ise yukarıda belirtildiği gibi uygulanacak programa göre belirlenerek takribi 08.00 civarında olacaktır. Tur Lideri veya Rehber programın akışına göre otelden çıkış saatinde zamanı öne veya arkaya almak şeklinde değişiklik yapabilir.
* Turlarımıza katılan her misafirimiz Tur Lideri veya Rehberin duyuracağı bu zaman dilimlerine uymayı kabul ve taahhüt etmiş demektir. Doğal olarak her misafirimiz programın uygulanışını aksatmamak ve gecikmelere sebep olmamakla yükümlüdür.
* Tur Lideri ve Rehberimizin tur sırasında verdiği zaman dilimlerine misafirlerimiz tarafından uyulmaması sonucunda tur programında yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası kesinlikle sorumlu değildir.

Genel Şartlar – Detaylar
* Genel şartlar tur programının ayrılmaz bir parçasıdır ve tur programından bağımsız düşünülemez.
* Turlarımız; Konaklama, Ulaşım, Tur Programı ve Rehberlik Hizmetleri ile bir bütündür ayrı ayrı düşünülemez.
* Paket fiyatlarımız; Konaklama, Ulaşım, Çevre Gezileri ve Rehberlik Hizmetlerini kapsamaktadır.
* Hizmet bedelleri; Paket fiyatının üzerine eklenerek bütün halinde tahsil edilir.
* Ulaşım araçlarının türü Minibüs, Midibüs ve Otobüs olarak kişi sayısına göre değişebilmektedir.
* Turlarımızda görev alan rehberler, Turist Rehberleri Hizmetlerine ilişkin yönetmelikte yer alan maddelere göre çalıştırılmaktadır.
* Tur Programında belirtildiği şekliyle Tur Süresi 3 gün 2 gece olup Otel Konaklaması 2 gece’dir.
* Tur araçlarında bulunan 3 ve 4 numaralı koltuklar Tur Lideri ve Rehber kullanımı için ayrılmış olup yolcu kullanımına verilmeyecektir.
* Uçaklı Turlarımızda; Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi geçerlidir. İptal sigortaları uçak ulaşımını kapsamaz. İlan edilen fiyat en düşük sınıftan açılan fiyattır. Uçaklı tur programlarında “ekonomik sınıf” kullanılmaktadır.
* Ücretler iki ve üç kişilik odada kişi başı fiyatıdır. Üç kişilik odalarda üçüncü yatak diğer yataklar ile aynı standartlarda olmayabilir.
* Çocuk indirimleri iki yetişkin yanında uygulanır ve tek bir çocuk için kullanılır. 00 – 05,99 yaş grubu çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir. Bu konuda yetki otellerdedir. Yolcu tarafından yatak talep edilmesi halinde ekstra olarak ücretlendirilir.
* 18 yaşın altında olan ve reşit sayılmayan çocukların Baba veya Anne’ den birinin veya ikisinin de olmadığı durumlarda; Reşit olmayan bireyin seyahate katılabilmesi için gerekli olan muvaffakatnamelerin seyahat sırasında yanında bulundurmaları zorunludur.
* Seyahate katılan bireyler, seyahat esnasında sağlık, hamilelik ve devamlı kullanmak zorunda oldukları ilaçlara ait raporları yanlarında bulundurmalıdırlar.
* İlk gün bölge gezileri otele giriş yapmadan başlayacağı için gerekli göreceğiniz giysilerinizi ayrıca hazırlamanızda yarar vardır.
* Tur Lideri veya Rehber, programı tamamen gerçekleştirmek kaydı ile programın akışında değişiklik yapabilir.
* Programın uygulanmasında; Gün içinde veya günler arasında, gezilecek yerlerin sıralamasında, hava şartları, yol şartları vb gibi zorunlu durumlarda Tur Lideri veya Rehber gerekli görmeleri halinde değişiklik yapabilir.
* Tur öncesi ve tur içinde Mücbir sebeplerden (Hava, yol, ziyaret yerlerinin yoğunluğu vb) veya Tur Lideri ve Rehberimizin tur sırasında verdiği zaman dilimlerine misafirlerimiz tarafından uyulmaması sonucunda tur programında yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası kesinlikle sorumlu değildir.
* Tur içerisinde kullanılmayan Konaklama, Ulaşım, Çevre Gezileri vb. haklar iade edilemez.
* Tesislerde ve Araçlarda oluşabilecek yoğunluklarda ve olağan dışı gerekliliklerde Tur Programı içerisindeki Konaklama Bölgelerinde, Konaklama yapılacak Otellerde ve Ulaşım Araçlarında aynı standartlarda veya bir üst kategoride olmak kaydı ile değişiklik yapma hakkı Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası‘ndadır.
* 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Birliği Kanunu gereği, Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası ya da çalışanları (Tur Lideri, Rehber, Kaptan, Yardımcı) mola verilen yerlerden, ekstra alınan yemeklerden, yöresel alış veriş merkezlerinden ve eğlence merkezlerinden maddi menfaat elde edemez. İşletme seçimi, bulundukları bölgelerde müşteri menfaatleri göz önünde bulundurularak yapılır. Tur Lideri, Rehber, Kaptan, Yardımcı eleman Tur Programında yazmayan işletmede duramaz. (Mücbir sebepler halinde Araç’taki misafirlerin oy çokluğuna başvurulur)
* Turun gerçekleşmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması durumunda, turu 20 gün önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası’nda saklıdır. Turun iptali durumunda Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası tur iptalini bizzat bildirmek zorundadır. Bu Süre Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.
* Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası tarafından yapılan tur iptallerinde tur ücreti iade edilir.

Konaklamalı Turlarımızda
* 1618 Sayılı Yasa gereği Turizm Bakanlığından Kokartlı Rehberler ile Rehberlik Hizmeti verilmektedir.
* 1618 Sayılı Yasa gereği zorunlu hale getirilen ‘’Paket Tur Sigortası ‘’ Yolcularımızın İsimlerine yapılmaktadır. Paket Tur Sigortası sağlık sigortası değildir ve bu nedenle tedavi masraflarını karşılamaz. Paket Tur Sigortası, acentanın iflası da dâhil olmak üzere herhangi bir nedenle tur hizmetinin verilememesini kapsar.

Hatırlatma
* Vatandaşlık numarasının yazılı olduğu Kimlik (mutlaka),
* Mevsime ve tura çıkılan bölgelere uygun giysiler,
* Tur süresince kullanmanız gereken ilaçlarınız varsa ve Tesislerdeki ürünleri kullanamam diyorsanız, şampuan, krem vb malzemeleri,
* Gün içinde gerekli olacak malzemeleriniz için küçük bir çanta,
* Rahat yürüyüş ayakkabıları, yağmurluk–şemsiye,
* Programda tekne ve yüzme varsa havlu, krem, gözlük, palet vb malzemeleri,
* Fotoğraf makinesi, kamera, film, pil vb malzemeleri Yanınıza almayı unutmayacaksınız değil mi?

Ekstra Yemekler
* Ekstra alınan yemekler için Tur Programında isimleri verilen yemek mekânları, anılan bölgede Tur Lideri veya Rehberimizin geçmiş deneyimleri sonucu önerdiği mekânlar olup menü fiyatlarını tesisler kendileri belirlemektedir. Misafirlerimiz aldıkları hizmet için ödedikleri bedelin fiş ya da faturasını almalıdırlar.

Turlarımızda Kullanılacak Araçlar
– – – – – – – – – – Turlarımızda, oluşacak yolcu sayısına uygun araç kullanılacaktır. – – – – – – – – – –
* 1618 Sayılı yasa gereği belirlenen standartlara uygun, Zorunlu mali mesuliyet ve koltuk sigortası yanı sıra, her yıl belirlenecek tutarda Yolcu ve Seyahat Acentası personelinin kazalarda zarar görmelerine karşı Ferdi Kaza Sigortası yaptırılmış araçlar turlarımızda hizmet vereceklerdir.
Otobüslerde: Mercedes – Man – Mitsubishi – Temsa
46 Yolcu koltuğu, önde ve ortada 2 adet monitör, okuma lambaları, ön torpido da buzdolabı, buzdolabı ve su ısıtıcılı mini mutfak ünitesi, abs asr fren sistemleri, klima, ses sistemi, cd, dvd
Midibüslerde: Isuzu – Novolux – Temsa
25 Yolcu koltuğu, yatar otobüs koltukları, abs asr fren sistemleri, klima, buzdolabı, su ısıtıcısı, okuma lambaları, ses sistemi, cd, dvd,
Minibüslerde: Mercedes – Volkswagen
16 Yolcu koltuğu, yatar otobüs koltukları, abs asr fren sistemleri, klima, okuma lambaları, cd, dvd,

Konaklama Tesisleri
Yüzüncü Yıl Ecopark Otel – Bakacakkadı – Gökçebey – Zonguldak

İklim
Türkiye’deki iklim çeşitleri
* Karasal iklim
Bu iklim tipi, İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin büyük bir kısmı ve Trakya’nın iç kısımlarında görülür. Bitki örtüsü bozkırdır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.
-İç Anadolu Karasal İklimi
Kışlar, bölgenin doğusunda daha fazla olmak kaydıyla soğuk, yazlar biraz sıcaktır. En soğuk ay -0,7 °C ile Ocak, en sıcak ay 22 °C ile Temmuz’dur. Yıllık ortalama yağış miktarı 413,8 mm; yıllık ortalama sıcaklık 10,8 °C’dir. Yaz mevsimin yağış oranı %14,7; en yağışlı mevsim ilkbahardır. Ortalama yıllık bağıl nem %63,7’dir. Bölgede doğal bitki örtüsü alçaklarda bozkır, yükseklerde yağışın artmasına bağlı olarak kurakçıl meşe ormanlarıdır.
-Doğu Anadolu Bölgesi karasal iklimi
Yazlar kısa ve serin, kışlar soğuk ve uzundur. Kışın yağışlar kar şeklindedir ve çokça don olayı görülür. Alçak alanlarda yazlar biraz sıcaktır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı -4,2 °C; Temmuz ortalaması 24,2 °C’dir. Yıllık yağış ortalaması 579 mm; yıllık ortalama sıcaklık 10,2 °C’dir. Yağışın çoğu kış ve ilkbaharda düşer, yaz yağış oranı %9,5’tir. Ortalama yıllık bağıl nem %60,2’dir. Doğal bitki toplulukları alçaklarda bozkır, daha yüksek alanlarda kuru orman, en yüksek yerlerde alpin çayırlar görülür.
-Güneydoğu Anadolu Karasal İklimi
Yaz mevsimi çok sıcak, kışlar nadir soğuk geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 16,4 °C; Ocak ayı ortalaması 3,7 °C; Temmuz ayı ortalaması 29,8 °C’dir. 565 mm’lik yıllık ortalama yağışın çoğu kış ve ilkbaharda düşer. Yaz yağışlarının oranı %2,6’dır. Yıllık bağıl nem ortalaması düşüktür: %53,6. Düşük bağıl nem ve sıcak yaz mevsimi kuraklığın şiddetini artırmaktadır. Bitki örtüsünü zayıf bozkırlar ve kurakçıl çalılar oluşturur.
-Trakya Karasal İklimi
Yaz mevsimi sıcak, kışlar soğuk geçer. Yıllık sıcaklık ortalaması 13,2 °C, Ocak ayı ortalaması 2,8 °C; Temmuz ayı ortalaması 23,9 °C’dir. Yağışın çoğunluğu ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde düşer. Yıllık ortalama yağış 559 mm’dir. Yaz yağışlarının oranı %17,6; yıllık ortalama bağıl nem %69’dur. Bitki örtüsü kurakçıl orman ve antropojen bozkırdır.
* Akdeniz iklimi
Bu iklim tipi, Akdeniz, Ege ve güney Marmara’da görülür. Ancak Marmara’da görülen Akdeniz ikliminin özellikleri daha serttir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Turunçgillerin tarımı için elverişlidir. Güney enlemlerde görüldüğünden don olayı ve kar yağışı kıyı kuşağında ender görülür. Torosların yükseklerinde kışlar kar yağışlı ve soğuktur. En soğuk ay 6,4 °C ortalama ile Ocak ayı, en sıcak ay 26,8 °C ortalama ile Temmuz ayıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 16,3 °C’dir. En yağışlı mevsim kış, yıllık yağış ortalaması 725,9 mm’dir. Sıcak olan yaz mevsimi aynı zamanda kuraktır, yağışın %5,7’si bu mevsimde düşer. Yıllık bağıl nem ortalaması %63,2’dir. Bitki örtüsü doğal alanlarda kızılçam, ormanın tahrip edildiği alanlarda makidir. Genellikle 0-800 metreler arası maki hâkimdir. Yüksek alanlarda karaçam, köknar ve sedir ağaçları hâkimdir.
* Karadeniz iklimi
Bu iklim tipi, Karadeniz kıyıları ve kuzey Marmara’da görülür. Her mevsim yağışlıdır. Yazlar serin, kışları kıyılarda ılık, yükseklerde soğuk ve kar yağışlıdır. Yağış yıla dağılmıştır, kurak mevsim görülmez. En soğuk ay Ocak (4,2 °C), en sıcak ay Temmuz (22,2 °C) ayıdır. Yıllık sıcaklık ortalaması 13,0 °C’dir. Yıllık yağış ortalaması 842,6 mm’dir. Yıllık bağıl nem ortalaması %71; yaz yağışlarının oranı %19,4’tür. Bitki örtüsü kıyılarda geniş yapraklı, kışın yaprak döken, nemcil türlerden (kayın, gürgen, kestane, kızılağaç vb.) oluşan orman, yükseklerde, nemli soğuk şartlara uymuş iğne yapraklılar hâkimdir.
* Marmara (geçiş) iklimi
Marmara Bölgesi’nin Kuzey Ege’yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Kışları Akdeniz iklimi kadar ılık, yazları Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Karasal iklim kadar kışı soğuk, yazı da kurak geçmemektedir. Bu özelliklerden dolayı Marmara iklimi, karasal Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında bir geçiş özelliği göstermektedir. Buna bağlı olarak doğal bitki örtüsünü alçak kesimlerde Akdeniz kökenli bitkiler, yüksek kesimlerde kuzeye bakan yamaçlarda Karadeniz bitki topluluğu özelliğindeki nemli ormanlar oluşturmaktadır. Soğuk ay olan Ocak ayı ortalama sıcaklığı 4,9 °C, sıcak ay olan Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 23,7 °C, yıllık ortalama sıcaklık 14,0 °C dir. Ortalama yıllık toplam yağış 595,2 mm’dir ve yağışların çoğu kış mevsiminde düşer. Yaz yağışlarının yıllık toplam içindeki payı %11,7 dir. Yıllık ortalama nispi nem %73’tür.

Müzeler giriş şartları
Müzelerde geçerli kimlik ibraz edilmemesi sonucu doğacak tüm maddi ve manevi sorumluluk misafirlerimize aittir. Hükümet tarafından yapılacak uygulama değişikliklerinden
Hakan Süder Turizm ve Seyahat Acentası sorumlu olmayacaktır.
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Müze ve Ören Yerlerine ücretsiz biletle girenler;
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönerge Madde 3 gereği Müze ve Ören yerlerine ücretsiz biletle girenler aşağıdaki gibidir.
Madde 3- Aşağıda belirtilenler müze ve ören yerlerine kimlik göstermek suretiyle ücretsiz girerler.
Ücretsiz Ziyaret Hakları
3.1- 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler,
3.2- 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
3.3- Gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri,
3.4- T.C. Vatandaşı ve Yabancı Engelliler ile bir refakatçisi, (Görünür bir engel ve/veya belge ibrazı ile)
3.5- Er ve erbaşlar,
3.6- ICOM ve ICOMOS ile UNESCO kartı sahipleri,
3.7- Yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri,
3.8- Seyahat acentesi sahip veya sorumlu müdürleri,
3.9- Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardını haiz profesyonel turist rehberleri,
3.10- Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları,
3.11- 12 yaş ve altındaki yabancı uyruklu çocuklar,
3.12- Hayatboyu Öğrenme Programı çerçevesinde Comenius Okul Ortaklıkları ile Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamındaki gruplar ile bu gruplara refakat eden öğretmenler (ülkemizdeki muhatapları ile yapılan sözleşmelerini ibraz etmeleri kaydıyla kimlik ibrazı aranmaksızın ücretsiz giriş olanağı sağlanacaktır).
3.13- Müze ve örenyerinin bağlı bulunduğu İl ve İlçenin;
3.13.1- Mülki İdare Amirleri (İllerde Vali, Kültür ve Turizmden sorumlu Vali Yardımcısı, ilçelerde Kaymakam),
3.13.2- Büyükşehir, İl, İlçe ve Beldenin Belediye Başkanı ve en fazla 10 kişi olmak üzere refakatindekiler.
3.14- İç İşleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM (Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele) Daire Başkanlığı (Merkez ve bağlı taşra teşkilatında görevli) personeli.

Milli Saraylara bağlı birimlerde gezi yönetmeliği – Gezi Ücreti Uygulamaları – İndirimli biletle ve ücretsiz biletle girenler
Gezi ücreti uygulamaları
(1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından tam bilet bedelinin % 50’si, indirimli ücret adı altında alınır.
(2) Aşağıda belirtilen kişi, kurum ve kuruluşların toplu gezilerinde öğrenci bileti uygulanır:
a) 14.06.1973 tarih ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununda belirtilen ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumları tarafından düzenlenmiş öğrenci kimlik belgesi ve Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC: International Student Idetity Card) ibraz eden öğrenciler.
b) Türkiye’de öğretmenlik yapanlar ile üniversite öğretim üyeleri ve görevlileri.
c) Er ve erbaşlar.
ç) Kültür dernekleri ve resmi belgeli vakıf mensuplarının düzenlediği geziler.
d) Emniyet ve askeri personelin toplu geziler
(3) Aşağıda belirtilen kişi, kurum ve kuruluşlar ücretsiz gezi uygulamasından yararlanırlar:
a) 0-6 yaş arası çocuklar.
b) 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları.
c) Malul ve muharip gaziler ve bir refakatçisi.
ç) Şehit aileleri ve İstiklal Madalyası taşıyanlar.
d) Engelliler ve beraberindeki bir refakatçisi.
e) ICOM (Milletlerarası Müzeler Organizasyon Komitesi), ICOMOS (Milletlerarası Anıtlar ve Sitler Organizasyon Merkezi), FİJET (Uluslararası Turizm Yazarları ve Gazeteciler Federasyonu), ICCROM (Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Araştırmaları Uluslararası Merkezi) üyeleri. TURSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği), UFTAA (Uluslararası Seyahat Acentaları Birlikleri Federasyonu) yönetim kurulu üyeleri.
f) Milletvekilleri, yasama organı eski üyeleri, resmi misafirler ve heyet mensupları, TBMM personeli, emeklileri, saray, köşk ve kasırlarda görevli Emniyet Koruma Şube Müdürlüğü personeli ve 1. ve 2. derece yakınları.
g) Silahlı Kuvvetler personelinden protokol mensubu olanlar.
ğ) Atatürk Haftası’nda, Ziyarete açık gün ve saatlerde, ziyarete açık mekânları ziyaret eden öğrenciler.
h) Her yıl 10 Kasımda Dolmabahçe Sarayında gerçekleştirilen Atatürk’ü Anma Töreni etkinliklerine katılan tüm ziyaretçiler.
ı) 23 Nisan’da Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları.
i) Müzeler Haftası sebebiyle 19 Mayıs’ta tüm ziyaretçiler.
j) Sarı Basın Kartı sahipleri.
k) Profesyonel turist rehberleri.
l) Öğretmenler Haftası boyunca öğretmenler ile üniversite öğretim elemanları.
m) Milli Egemenlik Haftasında öğrenciler ve Türkiye’ye davet edilen öğrenci grupları.
n) Öğrenci gruplarına eşlik eden öğretmenler.

Genel Bilgilendirme
Paket Tur (Konaklamalı Tur)
Seyahat Acentası tarafından önceden belirlenmiş bir program kapsamında; Ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte, her şeyin dâhil olduğu fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti yirmi dört saatten uzun bir süreyi kapsayan veya gecelik konaklamayı içeren, düzenlenen ticarî faaliyeti ifade eder.
Sigorta Sözleşmesi
Seyahat acentelerinin Türkiye’de satılan paket turlarda, düzenledikleri paket tur kapsamında en az paket tur bedeli kadar, müşteriye taahhüt ettikleri hizmetlerin Acentenin iflası da dâhil olmak üzere herhangi bir nedenle verilmemesi veya taahhüt edilen şekilde verilmemesinden kaynaklanabilecek sorumluluklarının zorunlu sigortalandığını gösteren sözleşmeyi,
Tur Lideri
Tur liderleri;
* Bir gruba uygulanacak olan gezinin başlangıcından bitimine kadar eşlik eden,
* Katılımcılara yol gösteren,
* Yasal ya da rutin işlemleri onlar adına yapan ya da yapmalarına yardımcı olan,
* Yönelim hakkında genel bilgiler aktaran,
* Gerekli hallerde grup üyeleri adına toplu mal ve hizmet alımlarını yapan,
* Sorunları olduğu zaman yanlarında olan,
* Tekil turistik hizmet üreticilerine karşı tur operatörünü temsil eden,
* Gezinin öngörüldüğü gibi geçmesini ve başarılı olmasını sağlayan kişilerdir.
Kısacası tur boyunca müşterilerin emrinde olan, keyifli bir tatil yapabilmeleri için elinden gelen her şeyi yapmakla yükümlü olan görevlilerdir.
Rehber
Ekim 2000’de, Viyana’da toplanan Avrupa Standartlar Komitesince (CEN-European Committee for Standardization) oluşturulan TC 329/WG2 sayılı çalışma grubu tarafından, turist rehberi şöyle tanımlanmıştır:
“Rehber, rehberlik yapma yeterliliğine sahip ve o yeterliliğin geçerli olduğu belli bir yer ya da bölgede, ziyaretçilerin istediği dilde, oradaki kültürel ve doğal özellik ve çekicilikleri anlatarak yorumlayan kişidir”
ANCAK, Türkiye’de bazı seyahat acentalarının Tur Lideri ile Rehber’i aynı kişide birleştirmeleri nedeniyle turist rehberlerinin aynı zamanda tur liderlerinin yetkileriyle donatılması ve onların sorumluluklarını da üstlenmesinden dolayı, turist rehberinin Türkiye’deki tanımı da daha geniş kapsamlıdır. ‘’Turist rehberi, turistlerin seyahatleri sürecinde, turistlerle iletişim kuran, turistlerin seyahatinin başlangıcından bitişine kadar olan seyahat organizasyonunu kolaylaştıran, ziyaret edilen mahalli tüm yönleriyle turistlere tanıtan, turistlerin turizm mahallinde hoş vakit geçirmesini sağlayan, olağandışı durumlarda turistlere yardımcı olan ve turistlerin seyahati sürecinde haklarını koruyan kimsedir.’’

Sağlık, Mutluluk, Huzur ve Başarı hep sizinle olsun, görüşmek üzere…